Genel, Uzman Yazıları

Kaşlarımız Neden Önemlidir?

Vücudumuzun bazı noktaları üzerine hiçbir zaman düşünmeyiz. Bunun sebebi beynimizin ve dolasıyla gözlerimizin artık alıştığı şeyleri görmemesidir. Kaşlarımız da vücudumuzun bu parçalarından bir tanesidir.

Peki kaşlarımız neden önemlidir? Kaşlarımız biyolojik, fiziki ve estetik gibi birçok nokta açısından oldukça önemlidir. İşte kaşlar neden önemlidir, merak edenler için yanıtlar!

Kaşlar neden önemlidir?

Kaşlar neden önemlidir sorusunu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İlk olarak fiziki yani biyolojik nedenlerine bakmak anlamlı olabilir. Fiziki anlamda kaşların var oluş nedeni, kaş üstündeki bölgeden gelebilecek su ve terin göze düşmesini engellemektir. Evrim neticesinde kaşlar bu özelliği kazanmıştır.

Kaşlar neden önemlidir sorusunun diğer cevapları ise kaşların duygu, ifade ve güzellik üzerinde büyük etkiye sahip olmasıdır. Kaşların gür, hacimli ve güzel görünmesi duygularımız, ifademiz ve güzelliğimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bu önem, kadın veya erkek fark etmeksizin aynıdır. Yani kaşlar ortak bir değere sahiptir.

Araştırmalar, konuşma ile ifade edilmeyen birçok tepkinin kaş eşliğinde verildiğini göstermektedir. Yani bakışlara anlam katan yegâne unsur kaşlardır. Kaşlar iletişim için oldukça önemlidir. Gözler ile birlikte karşı tarafa keskin bir şekilde ifadenin verilmesini sağlamaktadır.

Bir diğer yandan kaşlarımız, yüz güzelliğindeki en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkar. Yüzün ifadesini ve güzelliğini en güçlü şekilde ortaya koyan parçamız, kaşlarımızdır. Kaş şeklimiz ile gözlerimiz ve yüzümüzün güzelliğini ön plana çıkartabiliriz. Doğru kaş şekli hem bakışları hem de anlamı değiştirir.

Doğru kaş şekli, yüzün daha karakteristik durmasını sağlar. Yanlış kaş uygulamaları ve bakımsız kaşlar ise kişiyi yorgun veya yaşlı gösterebilir. Yani en az saçlarımız kadar kaşlarımız da bizim sağlıklı görünmemiz üzerinde söz sahibidir. Kaş rengi, kaş yönü ve kaş bakımı gençliğin iksirlerindendir. Özellikle doğru yapılmayan uygulamalar, sürekli olarak üzgün veya kızgın görünmenize neden olabilir. Bu yüzden uygulamayı gerçekleştiren kişi, uygulama yapacağı insanı iyi analiz etmelidir. İyi yapılmış bir kaş uygulaması, kaşlarınıza net bir şekil verir, sizi makyaj işleminden kurtarır, zaman tasarrufu sağlar, istediğiniz görünümü elde etmenize olanak tanır.

Kaşlar zamanla incelir, seyrelir ve tasarımı bozulur. Kaşın güzelliğimize olan katkılarını yok etmemek için uygulamaların profesyonellerin elinden çıkması gerekir. Yanlış ürün kullanımı, hormonal değişimler, yetersiz beslenme, stres ve yanlış kaş uygulamaları kaş dökümüne sebebiyet vermektedir. Bu yüzden günlük rutinlere dikkat edilmeli, uygulama yaptırılacağı zaman kişi, kendini profesyonellere emanet etmelidir.