Genel, Uzman Yazıları

Kirpiklerimiz Neden Dökülür?

Kalın ve uzun kirpikler estetik, sağlıklı ve çekici bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Bununla birlikte kirpiklerin vücutta bulunması için birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi, gözü değişik toz parçacıklarından, güneş ışığından ve yabancı maddelerden korumasıdır. Bazı yaşam alışkanlıkları ve yanlış uygulamalar, sağlığımız ve güzelliğimiz için oldukça önemli olan kirpiklerimizin dökülmesine neden olabilir. Kirpikleri dökülen birçok kişi ise kirpik neden dökülür ve kirpiğim dökülüyor gibi aramalar yaparak nedenlerini öğrenmeye çalışmaktadır. Eğer siz de kirpikler neden dökülür, merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kirpikler Neden Dökülür: Doğal Döngü 

Vücudumuzun neredeyse tamamı bir döngü içindedir. Bu döngüde birçok şey yenilenir. Bunlardan bir tanesi de kirpiklerimizdir. Kirpiklerimiz 2- 3 ayda bir dökülürler ve yerine yenileri çıkar.

Kirpikler Neden Dökülür: Yanlış Makyaj Alışkanlıkları

Yanlış yaşam alışkanlıkları da kirpiklerin dökülmesinin bir nedendir. Mesela ağır makyaj yapmak, gereğinden fazla maskara kullanmak, sert ve kalitesiz fırçalarla göz ve kirpik makyajı yapmak kirpiklerin dökülmesine yol açabilir. Ayrıca kalitesiz makyaj ürünlerinden de uzak durulmalıdır.

Kirpikler Neden Dökülür: Sağlık Sorunları

Birçok sağlık sorunu kirpiklerin dökülmesine sebep olabilir. Mesela bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olan Alopesi Areata’da kirpikler vücut tarafından yabancı madde olarak kabul edilmekte ve alerji oluşturmaktadır. Bağışıklık sistemi hücreleri kirpiklere karşı savaş açmakta ve kirpik köklerine saldırmaktadır. Bunun yanı sıra tiroid hastalıkları, blefarit, göz arpacığı, hormonal bozukluklar gibi sağlık problemleri de kirpik dökülmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca kemoterapi gibi uygulamalar ve bazı ilaçlar da kirpik dökülmesi nedenleri arasındadır.

Kirpikler Neden Dökülür: Yaşlılık Süreci 

Kadın veya erkek fark etmeksizin kişi yaşlanmaya başladıkça hücreler yenileme gerçekleştiremez. Hormonal düzen iyice bozulur; kaş ve kirpik dökülmeleri başlar. Bu noktada kaş ve kirpik sağlığını besleyecek gıdaların tüketimi büyük önem taşımaktadır.

Kirpikler Neden Dökülür: Stres ve Genetik 

Stres yaşamak vücuttaki kortizol hormonunu arttırmaktadır. Kortizol hormonunun artması ise diğer hormon dengelerini negatif yönde etkilemektedir. Bu durum kirpik dökülmesine neden olabilmektedir. Bunun dışında vücut kodlarımız yani genlerimiz de kirpiklerimizin dökülmesine neden olabilmektedir.