Genel, Uzman Yazıları

Microblading Kıl Tekniği İşlemine Kimler Uygun Değildir?

Microblading 3D kıl tekniği olarak bilinen ve kaş nakışı olarak da anılan yarı kalıcı makyaj yöntemi son dönemin en popüler ve en çok tercih edilen makyaj uygulamalarının başında gelmektedir. Gerçek kaş kıllarına benzer kıl efekti oluşturarak doğal kaşlarla bütünleşmiş bir görüntü sağlayan microblading yöntemi hemen herkesin deneyebileceği bir yöntem olsa da bazı durumlarda ve zaman dilimlerinde microblading işleminin gerçekleştirilmesi sakıncalı olabilmektedir.

Microblading Nasıl Uygulanır?

Microblading işlemi ortalama 1 ila 1,5 saat civarında süren ve bazı istisnalar dışında herkesin kolaylıkla yaptırabileceği bir işlemdir. Peki, microblading 3d kıl tekniği uygulaması kısaca nasıldır, nasıl uygulanmaktadır? 

İşlem öncesinde altın oran ölçümüyle yüze en uygun kaş tasarımı oluşturulur. Microblading kaş tasarımı aşamasının tamamlanmasının ardından manuel bir yöntemle doğal kılınızın yönünü takip ederek çok ince tek kullanımlık iğnelerle 3d hatlar oluşturulur. Görüntü olarak oldukça doğal bir yöntem olan microblading işlemi, dövme gibi koyu ve teninizin görünmediği yapay bir görünüm vermez.

Microblading tekniğini diğer tekniklerden ayıran özelliklerin başında benzersiz bir esnetme tekniği kullanarak gerçekçi ve doğal bir görüntü oluşturması gelmektedir. İnce kıl çizimi için manuel tasarlanmış bir aletle mikro kesikler atılır ve bu şekilde kıl görüntüsü oluşturulur. Atılan kıl atışları, doğal kaş kıllarınızdan ayırt edilemeyecek seviyede doğal bir görünüm sağlar.

Microblading Kimlere Uygulanmaz?

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere bazı durumlarda ve zaman aralıklarında microblading işlemi kişiler için sakıncalı olabilmektedir. Peki, microblading 3d kıl tekniği işlemi hangi kişilere uygulanamaz? 

Hamilelik süreci, bazı cilt hastalıkları, bağışıklıkla ilgili bazı hastalıklar, bazı kan hastalıkları (kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar), kalp ve tansiyon hastalıkları ile alerjiler bu işleme uygun değildir. 

Buna bağlı olarak microblading işlemini gerçekleştirecek olan kişinin bu durumları kontrol etmesi gerekmekte olup; kişinin bilgili ve deneyimli olması çok önemlidir. Radyoterapi ve kemoterapi seansı hemen öncesi ve sonrası ile et benleri ve kılcal damar yumakları üzerine de microblading işleminin yapılması sakıncalıdır.